SHANSI I FUNDIT PËR SHAQIRIN

Pak gjëra janë të sigurta në futboll aktualisht. Ndërsa sporti vazhdon rrugën në mes të krizës së koronavirusit, e ardhmja e afërt nuk dihet.

Me klubet duke parë që flukset e të ardhurave të tyre janë mbyllur për dy muajt e fundit, tani parashihet një afat i transferimeve me kosto të ulët.

Liverpooli i Jurgen Klopp – me një avantazh prej 25 pikësh në Premier League, janë me siguri një nga skuadrat më të sigurta për titullin kampion.

Si rezultat, do të thotë që Liverpooli, në një farë mase, është i izoluar disi nga paqartësitë që do të lindin për klubet më vonë këtë vit në afatet kalimtare.

Liverpooli nuk ka pse të forcojë ndjeshëm skuadrën dhe do të shkojë në sezonin e ardhshëm nga një pozicion i fuqishëm, çfarëdo që të ndodhë me nëntë ndeshjet e fundit të sezonit aktual.

Por, ndërsa paratë e mëdha, ndryshimi i lojërave, lëvizjet e tregut ka të ngjarë të jenë më pak sesa që vijnë këtë verë, mbase kjo ofron mundësi për disa?

Një lojtar që mund të presë nëntë ndeshjet e fundit me kënaqësi në të kuqtë e Liverpool është Xherdan Shaqiri. Ylli zviceran, ka shumë pak paraqitje në këtë vit kalendarik, me paraqitjen e tij më të fundit në Premier League, që erdhi në mesin e dhjetorit, në një fitore 2-0 ndaj Watford.

I penguar nga dëmtimet që nga janari, emri i Shaqirit luhatej gjithnjë e shumë. Nuk ka qenë një sezon i cilësisë së mirë, por pasi është rikthyer në stërvitje këtë javë, atij i është dhënë mundësia ta përfundojë atë sipas kushteve të tij. Pa dyshim, kjo bie në sytë e Klopp, raporton EO.

Dhe nëse Shaqiri bën atë që ai është i aftë të bëjë, Klopp mund t’i japë atij një shans të dytë tek “Reds”.