Djersiteni më shumë se normalja? Këto janë arsyet

Djersitja e tepërt nuk konsiderohet e dëmshme nëse ekzistojnë arsye të dukshme për të, si moti i nxehtë ose aktiviteti fizik. Në këto raste, trupi juaj thjesht po kryen procesin natyror të termorregullimit. Sidoqoftë, nëse e gjeni veten të djersitur në situata kur të gjithë të tjerët nuk janë, atëherë mund të keni disa shkaqe të fshehura të djersitjes së tepërt:

Specialistët identifikuan 2 lloje të djersitjes së tepërt – fokale dhe të përgjithshme. E para  karakterizohet nga djersitja e vazhdueshme e zonave të caktuara të trupit, të cilat zakonisht ndodhin në çifte, si pëllëmbët e duarve, thembra e këmbëve, sqetullat dhe fytyra. Ndërsa çdo person mund të djersitet atje, situata bëhet alarmante nëse shpesh i shihni këto pjesë të lagura për asnjë arsye të dukshme.

Shtatzënia është një tjetër shkak i fshehur i djersitjes së tepërt. Është një gjendje krejtësisht normale kur e prisni, sepse temperatura e trupit tuaj rritet dhe më shumë gjak po qarkullon në trupin tuaj, gjë që do t’ju bëjë të ndiheni më të nxehtë se zakonisht. Rritja e metabolizmit dhe ndërrimet e hormoneve janë ndër arsyet e tjera për djersitje të tepërt.

Tiroidet aktive: do të thotë që gjëndra juaj tiroide është bërë ‘mbiveaktive’ dhe prodhon më shumë nga hormonet metabolike tiroksina (T4) dhe tri-jodothyronine (T3) sesa duhet. Këto kimikate janë përgjegjëse për të mbajtur sistemet tuaja të funksionojnë në ritmin e duhur.  Prej tyre, metabolizmi juaj shpejton, gjë që mund të çojë në djersitje të tepruar, rrahje të parregullt të zemrës, humbje të shpejtë të peshës dhe dridhje.

Konsumimi i ushqimit pikant mund t’ju bëjë të djersitni për shkak të efektit të tij. Kjo quhet një djersë gustatorike. Sigurohuni që nuk po kënaqeni shumë me ushqim pikant, kafeinë ose alkool, përpara se të filloni të shqetësoheni për djersitje të tepërt.

Atak zemre: Djersitja përmendet ndër simptomat e hershme të një ataku në zemër. Djersët e ftohta pa asnjë arsye, të shoqëruara me dhimbje në gjoks, marramendje dhe shqetësim në anën e majtë të trupit tuaj mund të tregojë që jeni duke përjetuar një atak në zemër.